Když je první pohled zároveň poslední

2. prosince 2015 v 17:46 | viola. |  Povídky

Nikdy nevěřila na lásku na první pohled. Připadalo jí absurdní, pošetilé,myslet si, že se můžete zamilovat jen tak, od pohledu. Hrál v tom podle ní roli jenom vzhled a tudíž bylo pro ni nemožné, aby to někdy byla ona, kdo zažije ten okamžik, kdy se pohled zachytí o pohled a vy se nemůžete na nic než jen a hluboké nadechnutí, jako když se po dlouhé době vynoříte na hladinu.
Její vynoření se událo dvacet let poté, co začala plavat co nejblíže u dna - jen aby nikdy nemusela změnit svůj názor na to, že zamilovat se hned na první pohled je čirý nesmysl.Není proto divu, že hluboký nádech při jejich prvním střetnutí pohledu byl silnější než normálně bývá. Hrudník zaplavila prázdnota a ona měla na chvíli pocit, že se dusí - ten kyslík byl něco zcela nového. Teplo z jeho úsměvu však rychle prostupovalo celým jejím tělem a vyhánělo prázdnotu někam do neznáma.
Byl to okamžik, jaký se objevuje v každé druhé romantické komedii - ona jen čekala, kdy se jí povede nějaký trapas, který by tohle přirovnání zcela potvrdil. Ale nic se nestalo. Nezakopla o vlastní nohu, ani nenarazila do roznašeče čínských nudlí.

Trvalo věčnost, než uhnula pohledem někam do strany a pokusila se zamaskovat úsměv. Připadala si jako student, který si v hodině vzpomene na něco vtipného a ze všech sil se snaží nesmát. Vychází z toho jen prapodivný kříženec úsměvu a šklebu a ona si víc než jako smích zakrývající student připadala jako zamilovaná osmačka.

A přitom se o žádné lásce nedalo ani mluvit - šlo jen o náhodné setkání pohledů dvou naprosto cizích osob. Co když je ten muž zadaný? Beztak byl bod jejího zaujetí jen ty temně modré oči -vždycky pro ně měla slabost, byť si to nikdy nepřiznala. Cítila tlukost svého srdce až někde v krku. Připadalo jí, že každý její pohyb musí být až směsně vtipný, že se jí kolena podlamují na každém kroku a ten téměř hmatatelný tlak jeho pohledu byl na celé té věci nejhorší, ale zároveň nejkrásnější.

V hlavě pusto prázdno. Kdyby teď chtěla zatočit do některého z ochodů po její pravici, neudělala by to. Nedokázala v ten okamžik myslet na nic než na jejich oči vpíjející se do sebe. Ten úsměv pohrávající si na jeho ústech jako by patřil přímo jí a jako by jí něco důležitého sděloval.
Nebuď směsná, okřikoval jí hlásek někde uvnitř její hlavy. Nejspíš se kouká někam za tebe.
Věděla, že celé tohle je víc než směsné, ake nedokázala to nijak ovlivnit.

Celé to trvalo sotva pár vteřin. Dotek jeho ramene při minutí nejspíš on sám ani necítil, jak letmý byl, ovšem jí projel celým tělem jako elektrický proud. Cítila místo jejich doteku dost zřetelně a něco jí říkalo, že ještě dlouho bude.

Nedalo jí to, aby se neohlédla přes rameno. Všechny její dávné úvahy na téma lásky na první pohled se začaly bořit jako domeček s karet. Nepřiznala si to, ale něco uvnitř ní si přálo, aby se i on otočil, a jejich pohledy se setkaly znovu. V tu chvíli se ta touha vidět ty hluboké oči znovu měnila v něco zoufalého, až se jí z toho náhlého návalu pocitů dělalo špatně.

Chvíli trvalo, než se jí podařilo ve změti lidí najít právě jeho. A v tu chvíli se zastavila. V uších jí hučelo, ten okamžik měl chuť facky. Jako by jí někdo podkopl nohy, svázanou hodil do vody. Hořká chuť poznání ji omotala srdcejako ostnatý drát. Obraz dívky v jeho náručí dostávala později z hlavy jenom těžko.
Jako v polospánku se otočila a pomalu se vydala vpřed. Pocit, že každý kolemjdoucí vidí zřetelně její zoufalost a zklamání odsunula někam do pozadí.
Šťastný úsměv té dívky a jeho ruce omotané okolo jejího pasu měla stále před sebou, jako by ho někdo vypálil do prostoru.
Tak takhle vypadala její první láska na první pohled.

-----

Právě jste dočetli (pokud jste to tedy celé nepřeskočili za účelem přečíst si jako první tuhle poznámku,he) jakési bezdějové sentimentální cosi, co jsem prostě začala jen tak psát. Bez sebemenší představy, jak se to celé bude vyvíjet. Takže vám asi nijak nevysvětlím, co přesně to mělo znamenat a jaký skrytý smysl byste v tom měli hledat, protože to nevím ani já sama.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
|Blog open: 15.8.2015|