Jsme nebo nejsme sami?

28. listopadu 2015 v 10:36 | viola. |  Střípky myšlení
Už jako malého špunta mě kdoví proč fascinoval vesmír a všechno, co může skrývat. Dost jsem se o to zajímala, ráda jsem si prohlížela obrázky různých planet, a ještě teď mám v knihovně místo speciálně vyhrazené pro několik knížek právě na téma vesmír.
Tehdy jsem o tom věděla spousty, a nebudu říkat, že se mi to později k ničemu nehodilo, tahle moje záliba. Znala jsem třeba nazpaměť složení atmosfér pár planet, což jsem pak dost zužitkovala v chemii.

Ale to není podstata tohoto článku. Podstata tohoto článku je téma, na které si s někým ráda povídám nebo teorizuju ještě víc, než na vesmír samotný. I když už se oboje už tolik nezajímám, fascinace a určitá záliba zůstala, a já tomu občas vyhradím prostor mezi svými myšlenkami. Jako právě v tomto článku.
Byla bych ráda, kdyby jste mi k tomuhle napsali váš názor, co si o tom myslíte, a nebojte se rozepsat. Je jedno, ať už bude váš názor kladný anebo naopak. Naučila jsem se respektovat obě skupiny názorů a chápu argumenty obou dvou, protože tohle je velmi sporné téma a i já sama mezi nimi tak nějak balancuji, i když asi budu stále spadat do skupiny, o které se dozvíte v následujících řádcích.


Já věřím, že ve vesmíru nejsme sami, a věřím, že něco jako mimozemský život existuje. Asi vám úplně přesně nevysvětlím, kde se to ve mě vzalo, proč si to myslím a proč jsem o tom tak přesvědčená. Od určité doby jsem o tom zkrátka začala uvažovat a slova "Ve vesmíru prostě musíme být sami" pro mě byla až příliš jednoduchá.
Všude jsem se dočítala, že vesmír je nezměřitelný, možná dokonce nekonečný, a i kdyby přece jen někde končil, stejně je to tak daleko, že je na naše možnosti nemožné nějaký ten konec najít. A to je asi ten hlavní důvod, proč věřím, že ve vesmíru sami být nemůžeme. Copak naše drobná planeta, ona jediná, je místem v celém tom obrovském kolosu, na které se vyvinula nějaká forma života?
A je jedno, jestli by byla naprosto primitivní, nebo nějaká vyspělejší, vždycky jsem zastávala a asi i budu zastávat názor, že něco někde je.

Chápu lidi, kteří ale mimozemskému životu nevěří. Někteří chtějí důkazy, aby si mohli být jistí,jiní jsou zase toho názoru, že život může existovat jen za opravdu úzkých podmínek, jako je přesná vzdálenost od nějaké hvězdy, což se asi taky nenajde u každé druhé.

Teď bych se ráda trochu zabývala onou vyspělejší formou případného života mimo naši planetu, nebo třeba galaxii, zkrátka takovou, jaká napadne asj většinu z nás, když se řekne mimozemšťan.
Já osobně třeba moc nevěřím tomu, že už o nás vědí, nebo že nás třeba někdy v minulosti navštívili. Ano, vysvětlovalo by se tím spoustu dávných záhad, jako třeba stavba egyptských pyramid, kdyby se to hodilo na mimozemšťany, ale mě zkrátka tahle teorie připadá trochu přitazená za vlasy. Vezměte si, že o nás vědí. Proč se nepokoušejí o komunikaci, proč už se tu znovu neobjevili?
Těžko říct. Možné je opravdu všechno.

Pod slovem mimozemšťan si asi každý vybaví tuhle šedivou bytost s velkýma očima a velkou hlavou, jako je na obrázku. Inu, někde jsem četla že původ tohoto "obecného vzhledu" pochází z Oblasti 51 kde údajně takového mimozemšťana drželi, a dokonce s ním i komunikovali. Kdo z vás však o téhle oblasti něco ví, tak je mu jistě známo, kolik záhad se okolo ní točí, tudíž se pravdivost této zprávy nemůže nijak potvrdit. Ovšem ani popřít.
Podoba, pod kterou si mimozemšťany běžně představujeme je malinko děsivá, a asi bych zrovna neskákala radostí, kdybych je někde potkala. Ale možná mě děsí jenom ta nevědomost.
V souvislosti s tímto článkem jsem trochu zapátrala na internetu - ve všech knížkách co už mi doma léta leží jsem o mimozemském životě nenašla ani zmínku, což je docela škoda. Našla jsem ale spoustu dalších bodů, od kterých bych se odrazila a něco k nim řekla.

Narazila jsem na něco, čemu se říká Fermiho paradox. Možná už o tom někdo z vás slyšel, já jsem to ale viděla poprvé. Jedná se o rozpor mezi dvěma skupinami - tedy existují, neexistují.
Fermi jednou upozornil na to, že vesmír je relativně starý, stále nenacházíme stopy po jiných civilizacích - jako třeba nějaké stopy po rádiového vysílání.

Celý Fermihi paradox se rozděluje do tří skupin, tedy že mimozemšťané neexistují, dále že existují ale ještě nedošlo ke komunikaci a ta třetí, mimozemský život existuje, ovšem kominukuje s ním pouze určitá část lidí, jako kterou můžeme označit třeba utajené výzkumné stanice.

První skupina se drží vysvětlení, že mimozemský život je něco tak neobvyklého, obzvlášť ještě schopný komunikace, že prakticky ještě žádná jiná civilizace nedosáhla vyššího stádia vývoje, než lidstvo.

Ke druhé skupině se řadím například já. Jde o to, že mimozemské civilizace na nám podobném stupni vývoje, existují, ovšem nedošlo k žádné komunikaci z toho důvodu, že o nás buď vůbec nevědí, a nebo naopak ano, ale jejich signály nejsme schopní zachytit, nebo dešifrovat. Něco takového se třeba připisuje kruhům v obilí, ke kterým já sama nemám žádný speciální názor. Pro mě je tahle druhá skupina asi nejpravděpodobnější, i když zase - celé je to věc názoru.

No a třetí skupina, to už jsou spíše konspirační teorie, postavené především na výzkumech v již zmiňované Oblasti 51. Právě tam prý dochází ke zkoumání mimozemských technologií a mimozemšťanů samotných, a v minulosti i podle některých došlo ke komunikaci. Do téhle skupiny také zapadá teorie která se poprvé objevila v roce 1973 - mimozemšťané nás na provádějí pokusy a Země slouží jako rezervace či zoologická zahrada. Na to navazují i názory jako počítačová simulace, kdy my vlastně žijeme ve virtuální realitě ovládané někým jiným nebo jejich ovládání vesmírných jevů, které je pro nás natolik nesrozumitelné a složité, že si ho vysvětlujeme jako obyčejné přírodní jevy.
Ačkoli je tahle poslední skupina pro mě nejméně pravděpodobná a těmto teoriím zrovna nejvíc nevěřím, baví mě číst je a přemýšlet nad nimi. Docela se mi líbí možnost toho, že celá naše realita je pouze podvrh a my žijeme v jednom velkém klamu. Ale to už odbočuji.

Na tomto místě bych se chtěla zeptat vás - co si o tom myslíte? Do které z tří skupin Fermiho paradoxu se řadíte vy, a jaký je váš pohled na celou věc? Věříte na mimozemský život, nebo to podle vás patří výhradně do scifi?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ter. Ter. | Web | 28. listopadu 2015 v 12:13 | Reagovat

Uu, mimozemšťani. :D

V první řadě tě musím pochválit za krásný článek. Ráda se dozvídám něco nového, o to víc, když to někdo umí sepsat tak, abych během čtení netrpěla a nebyla nucená otevřenou kartu zavřít.

Co se všech těch teorií týče: Nejsem si úplně jistá, co si myslím. Jsem částečně člověk, který potřebuje důkazy, ale částečně snílek, kterému bohatě stačí vlastní přesvědčení a představivost. Navíc, vesmír je tak hrozně obrovský, že by bylo zvláštní, kdyby tam nebylo ještě něco živého. Jestli se nepletu, něco "živého" se našlo na Marsu, ovšem určitě to nebyli mimozemšťani z obrázku, který se ve tvém článku objevil.

Tím se dostávám k dalšímu bodu: Jestli už mimozemský vyspělý život je, nemyslím si, že je podobný těmhle balonovitým hlavám s černýma očima. V mé představivosti, když už, mají mimozemšťani různé tvary, třeba několik končetin v podobě chapadel a tak - tady se projevuje to snílkovství a fantastická představivost založená na té hromadě knih, co jsem kdy přečetla a filmů, co jsem kdy viděla.

Ta třetí skupina podle Fermiho paradoxu mi ale do celé téhle záhady také patří. Nebo takhle, taková americká vláda je ve skrývání různých věcí vážně dobrá. Stejně tak církev. I kdyby opravdu takového ufona věznili a blablabla, určitě by nám to jen tak neřekli.

Nevím, všechno je možné. Ráda jsem si zapolemizovala. :-)

2 Shetlandy Shetlandy | Web | 28. listopadu 2015 v 16:07 | Reagovat

Naše galaxie se stvořila na troskách galaxie jiné, proč by tedy na té, již neexistující galaxii nemohl být život? Vyspělá civilizace, velmi podobná té naší.Z toho mála, co si ze přírodopisu pamatuji je to, že nejblíže naší galaxii je Andromeda, která by se měla s tou naší v průběhu věků střetnout a vznikne tak galaxie nová, život zanikne. Možná Ti teď píšu chybné informace, má hlava planá ptákovin, ale stejně jako já, i Ty jistě víš, že lidský druh nebude věčný - jednou všechno skončí, a možná vznikne nový.
Což mně přivádí na myšlenku, jestli se to vše - evoluce - neděje stále a stále dokola. Je to možné? Podle mně ano.

Co se mimozemšťanů, a celkově fenoménu UFO týče... jo, věřím, že něco takového existuje, ale nemyslím si úplně na 100%, že by se létali na nás podívat v kruhových discích, ač existuje mnoho videí, na který někdo nafilmoval UFO. Nebudu říkat, že by to mohlo být letadlo - ta blikají, a nemohli by se tedy jevit jako UFO;, ale co takové družice?
Chce to sice trpělivost, ale ano. Na první pohled je jeví jako hvězdy, ale s tím rozdílem, že se po obloze pohybují.
Když jsem bývala malá, babička bydlela ve městě, v paneláku, a v mém pokojíku bylo okno bez žaluzií, bez závěsů, a já každou noc usínala s myšlenou, že v noci, až budu spát, přiletí mimozemšťané a odnesou mně. Děcké představila, ale bála jsem se toho. Dělalo mi problém usnout.

Co se týče USA, výzkumů, Oblasti 51 a toho všeho okolo... případ, kdy údajně Američané našli tělo mimozemské bytosti a následně jej pitvali, je podle některých zdrojů, zfalšovaný.Třebaže je to zdokumentované na fotografiích... který maskér podplacený Americkou vládou by nevytvořil reálně vyhlížejícího mimozemšťana, aby byla Amerika opět jedno velké BOOM!
Také zprávy, že Američané údajně odkrývají Oblast 51... tajná oblast 51? Opravdu si celý svět myslí, že by Američané měli nějakou utajenou oblast, a přitom o ní věděl každý? Dobře... každá země může mít svou tajnou oblast, ale OPRAVDU tajnou » proto si myslím, že oblast 51, ta, o které se píše je pouhou atrapou a někde, mimo vyznačení map se nachází ta pravá.
Když o tom tak přemýšlím... Amerika má všechno. Tajná oblast, HAARP - vědecká stanice, která má zkoumat ionosféru, ale dle konspiračních teorií je HAARP prostředek, kterým Amerika mění počasí - například je mu přisuzováno zemětřesení z Japonska k roku 2011. Nevím, no. Amerika je podle mně už schopná všeho.

Tak... pro jednou se projevilo mé konspirační já.
Jinak se mi vážně líbí, jak jsi článek sepsala, má to hlubokou myšlenku, kterou jen tak někdo nerozřeší.

3 Lenuš Lenuš | Web | 28. listopadu 2015 v 16:37 | Reagovat

Já myslím, že ani neni možné, abychom byli ve vesmíru sami. Vždyť ani nevíme, jak je ve skutečnosti velký, kolik má galaxií, tak jak bychom mohli tvrdit, že tu jsme sami? :)

4 clo. clo. | Web | 29. listopadu 2015 v 11:18 | Reagovat

Ták, o Fermiho paradoxu jsem nikdy neslyšela. Což se docela divým, protože stejně jako ty, i mě vesmír fascinoval už jako malého špunta.
Každopádně se taky nejvíc vidím v té druhé skupině lidí. Možná něco mezi druhou a třetí, první rovnou vylučuju, protože prostě odmítám věřit tomu, že jsme tady úplně sami.
Uhuh, docela mi z toho běhá mráz po zádech když takhle začnu přemýšlet.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
|Blog open: 15.8.2015|