Šifra mistra Leonarda, Dan Brown

4. září 2015 v 19:50 | Viola |  Knihy

Poslední dobou jsem přidávala jen všelijaké svoje pocity a zkrátka články, co spoustě lidí nemusely nic říct. Ten poslední je toho učebnicovým příkladem.

Tak jsem se rozhodla přidat článek o další knížce, co jsem přečetla.
Tentokrát jde o knihu Šifra mistra Leonarda, kterou jsem četla někdy v osmé třídě. Občas jsem si musela některé urývky přečíst znovu, protože jsem měla docela okno, ale to mi nijak nevadilo. Šifra je jedna z knih, ke kterým se ráda vrátím.
Je to už dost dlouho, co jsem viděla stejnojmenný film s Tomem Hanksem a Audrey Tautou v hlavních rolích, ale vím že díky němu jsem si tehdy knihu bez rozmýšlení koupila. Málo kdy se stane, že vidím dřív film, než si přečtu knihu, ale zrovna u Šifry se nestalo, že by mě potom bavila méně. Spíš naopak. Četla jsem ji s nadšením, i když jsem občas tušila, co se stane.
A na to, že kniha měla přes pět set stránek, jsem ji přečetla poměrně rychle.


Ale teď k ději.
Americký symbolog Robert Langdon byl uprostřed noci naléhavě zavolán do jednoho z největších muzeí světa - do pařížského Louvru. Tam zjistí, že Jacques Sauniére, správce Louvru, se kterým se měl navíc sejít, byl zavražděn. Ještě než Jacques zemřel, stihl kolem sebe napsat spoustu symbolů a šifer. Robert má za to, že ho povolali, aby je rozluštil. Ovšem policejní kapitán povolal Langdona z jiného důvodu - na vzkazu je totiž napsáno: P.S. Najdi Roberta Langdona, což kapitán považuje za označení vraha.

To se ale v knize objevuje druhá hlavní hrdinka, agentka Sophie Neveuová. Sophie je přesvědčená, že Robert Langdon Sauniéra nezabil. Sauniér byl totiž její dědeček, se kterým se sice odloučila, ale ví, že vzkaz byl určen právě jí. Jenom neví, co jí chtěl dědeček říci, a jak jí v tom má pomoct právě Langdon. Přesto mu ale tajně sdělí, že je mezi hlavními podezřelými a společně unikají z Louvru. Tak začíná jejich dobrodružství - unikají před policií, snaží se rozluštit Sauniérovi šifry až nakonec zjistí, že všechny stopy vedou až ke zlatémi grálu, který je ale ukryt na neznámém místě
Než jsem vůbec viděla film, myslela jsem si, že on i celá kniha je o tom obrazu - tedy o frezce Poslední večeře.
No, vlastně je. Ale v knize se řeší pouhých pár stránek. Ale i přesto je to jedna z nejvíc zajímavých částí knihy a dokonce mě to i donutilo začínat se o fresku zajímat i mimo knihu.
No dobře. Mluvím o jednom z nejznámějších da Vinciho děl. Je na něm zobrazen Ježíš a apoštolové. Ale co když je to trochu jinak?
Po Ježíšově levici sedí totiž postavu připomínající spíše ženu.
Má ženský vzhled a muži okolo se jí neobvykle věnují.
A to není všechno. Vypadá jako Máří Magdalena. Pokud by tomu tak opravdu bylo, znamenalo by to, že Máří a Ježíš byli partneři, a nejspíš tak měli i potomky.
Odpověď na tuto otázku se ukrývá ve zlatém grálu.
Jestli ho Robert se Sophií najdou, to už se dozvíte v knize:)
Já vám můžu Šifru mistra Leonarda jedině doporučit - je tam všechno. Dobrý příběh, napětí a taky se dozvíte spoustu věcí, co jste třeba vůbec nevěděli.
Spousta lidí ale toto dílo odsuzuje, a mají za to, že spousta věcí nemůže být pravda. Tak třeba - Máří Magdalena na fresce Poslední večeře. Někde jsem četla, že jde dokonce o sv. Jana, který byl často zobrazován mnohem mladší a taky více podobný ženě.
No, kdo ví.;)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
|Blog open: 15.8.2015|