Oškliví - Scott Westerfeld

19. srpna 2015 v 18:14 | Viola |  Knihy
Nejspíš jsem se o tom ještě nezmínila, a tak vám to řeknu teď - na blogu budu taky psát rubriku Books (nečekaně:D) kde budu psát o knihách, které jsem četla, chci si přečíst, no zkrátka články související s knihami.
A rozhodla jsem se začít jednou z mých momentálně nejoblíbenějších knih - Oškliví (v originálu Uglies) od Scotta Westerfelda.

*****

Tahle kniha je dystopie (podle mého názoru jedna z nejlepších) a když jsem ji dočetla, bylo mi líto, že už je konec, byť jsou ještě další díly.
Pro Oškliví jsem se vydala do knihovny poté, co jsem o ni četla na jednom blogu, a jenom samotný název mě nalákal. A musím říct že nelituju - kniha mě hned několikrát donutila zamyslet se.

Příběh začíná pár týdnů před šestnáctými narozeninami Tally Youngbloodové,která žije ve světě, kde veškerá ošklivost a nedokonalost musí být potlačena a pokud možno odstraněna.
Stejně jako ostatní, i ona v den svých šestnáctin podstoupí operaci, při které z ní bude odstraněno všechno ošklivé a stane se z ní Krásná. Tally v tomhle systému žije od narození a tak ji přijde naprosto přirozený a normální - a operace se tak, jako většina jejich vrstevníků, nemůže dočkat.
Ovšem až do chvíle, než se setká s na den stejně starou Shay, která navždy obrátí celý Tallyin život naruby a všechny jistoty které Tally ohledně operace měla Shay zboří jako domeček z karet.

Mě se na téhle knize líbilo hlavně to, jak Tally postupně poznávala život v minulosti, která se rovnala naší současné době a jak jí všechno připadalo zvláštní. Všechny zmínky o naší civilizaci jsem doslova hltala - bylo zajímavé dívat se na nás jejich pohledem.
A bylo to právě to rozdělení na Ošklivé a Krásné, které mě donutilo přemýšlet nad dnešním posuzováním lidí podle vzhledu a našich vnějších hodnotách - když si totiž Tally prohlížela naše časopisy s modelkami, i ty dnes považované za nejkrásnější jí připadaly jednoduše ošklivé, protože vypadaly jako všichni Oškliví, co ještě nepodstoupili operaci.

Nedávno jsem si půjčila i druhý díl Krásní - Oškliví jsou čtyřdílná série -. Zatím mě sice nenadchl tolik jako ten první, ale uvidíme podle toho, jak se to vyvine.
Jinak: pokud máte dystopie rádi tak jako já, můžu vám Ošklivé jedině doporučit.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
|Blog open: 15.8.2015|