Moji oblíbení umělci

21. srpna 2015 v 18:32 | Viola |  Zápisky

Umění jsem měla vždycky ráda a chození po galeriích stejně tak, ale zajímat jsem se o něj začala až na začátku osmé třídy- to k nám na školu přišla nová paní učitelka na výtvarku, a ta nám dokázala o některých slavných umělcích vyprávět celou hodinu. Navíc to dokázala podat tak zajímavě, že jsem se o ty, kteří mě zaujali nejvíc, začala zajímat víc. A taky o ty, které jsem znala už z dřívějška a ve škole jsme je ještě nebrali. U velké většiny z nich mě zaujali jejich komplikované životy.Rozhodla jsem se tedy, že se s vámi podělím o seznam sedmi mých nejoblíbenějších.


Alfons Mucha
Vůbec první malíř, o kterém jsem se dozvěděla. Protože jsem často jezdili do města, kde ještě donedávna byla část jeho obrazů, brali mě rodiče na jeho výstavu už jako malou.
Tehdy jsem se některých jeho obrazů bála (například toho co je v ukázce), ale to bylo nejspíš jenom tím, že jsem nevěděla, co znamená.
Mucha se neproslavil jenom svými obrazy - proslavily ho hlavně plakáty, nejvíc ten jménem Gismonda, který si u něj objednala herečka Sarah Bernardtová.


Vincent van Gogh
Za svůj zživot nebyl vůbec známý - dokonce prodal jenom jeden obraz. Přesto jich ale stihl namalovat 900 a nakreslit 1100 kreseb. Trpěl psychickou poruchou a dpresemi, a spousta lidího zná kvůli tomu, že si uřízl ucho. Jednou se střelil do hrudníku, aniž by si uvědomil, že je to smrtelné. Dva dny na to zemřel v náručí svého bratra, kde pronesl poslední slova '"Smutek potrvá navždy".
Stylem zapadá Vincent van Gogh hlavně mezi fauvisty a expresionisty a z části také mezi ranou abstrakci.


Salvador Dalí
Katalanský malíř Salvador Dalí se stal známým především svými bizarními snovými obrazy. Ty na ne něm zaujali právě i mě.
Řadí se do období surrealismu, kubismu a také do moderního umění. Dalí nebyl jenom malíř, ale i sochař, spisovatel, herec a filmový režisér. Dokonce na jednom filmu spolupracoval s Waltem Disney.


Edvard Munch
V dětství mu byla diagnostikována bipolární afektivní porucha. Býval taky často nemocný, a aby se zabavil, kreslil si. V tom ho podporovala hlavně jeho teta a spolužáci. Jeho díla se nesla především v expresionismu a symbolismu. Obraz který máte v ukázce se jmenuje Anxiety a Munch ho namaloval v roce 1894.


Andy Warhol
A teď něco úplně jiného. Andy Warhol se od umělců, o kterých jsem zatím psala a i od spousty dalších, lišil v tom, že plánoval být slavným. A on slavným opravdu byl, i za svého života. Nejspíš by nikdy nebyl úplně šťastný, kdyby slavným nebyl. Dokonce vymyslel i zcela nový umělecký směr, pop art. Svoji kariéru zahájil jako ilustrátor reklamních předmětů, později se věnoval i režírování filmů a stal se manažerem rockové kapely The Velvet Underground.
Andy Warhol bral drogy a hodně pil, což ho nakonec připravilo o život. Mám ráda jeho citát "Každý si jednou užije svých 15 minut slávy."


Jasper Johns
Jasper John je jedním z nejvýznamějších současných amerických malířu a grafiků. Určité období jeho díla se nazývá neo-dada, je také jedním z inspirátorů americké větve pop artu. Věnoval se také scénografii a navrhování kostýmů. v roce 1955 založil firmu na designování výloh. Navrhl například výlohu obchodu Tiffany & co.
15. Května oslavil Jasper Johns 85.narozeniny.

Banksy
A na závěr tu mám jednoho představitele street artu. Banksyho díla jsou často satirická a nesou politické nebo kulturní poselství. A co je na něm tak zajímavého? Jeho skutečná identita je totiž neznámá. Banksy kombinuje grafitti se šablonovou technikou.
Tak, to je všechno. Vybrat jenom sedm umělců pro mě byla docela výzva, protože jich obdivuju opravdu hodně. Jenom pro příklad uvedu další 4, kteří by se v seznamu nacházeli, kdyby pokračoval.
•Pablo Picasso
•Leonardo da Vinci
•Vladimír Franz
•Edward Hopper

A co vy? Jací jsou vaši oblíbení umělci?
Shodneme se v některých?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
|Blog open: 15.8.2015|