Chvíle před koncem - Lauren Oliver

27. srpna 2015 v 17:37 | Viola |  Knihy
Zdravím! Opět jsem se ti zjevila s článkem o nějaké knížce, tentokrát Chvíle před koncem od Lauren Oliver. Ale ještě než začnu, chtěla bych pro začátek říct jednu věc - pokud jste četli i předchozí dva články z rubriky Books, mohli jste si všimnout, že nepíšu ani recenze, ani čtenářské deníky. Oboje bych někdy v budoucnu chtěla napsat a zveřejnit, momentálně se ale snažím napsat ke knížce, kterou jsem zrovna dočetla, svůj názor a pocity, které ve mě vyvolala. Stejně tak vám chci alespoň lehce nastínit děj, kdyby jste si chtěli knížku přečíst. Nevím, tímhle stylem mě baví psát, a nejspíš bych u toho zatím i zůstala. V průběhu času se na tomhle blogu budete moct setkat s opravdovými recenzemi/deníky, ale prozatím ne;)


Chvíle před koncem

Napsal/a: Lauren Oliver
Žánr: Román, Drama
Originální název: Befora I Fall
Počet stran: 384

Anotace:
Co kdyby vám zbýval jen jeden den života? Co byste dělali? Koho byste políbili? A jak daleko byste zašli, abyste si svůj život zachránili? Samantha Kingstonová má všechno: kluka, o kterého by stála snad každá, tři úžasné nejlepší kamarádky a prostě všechno nej na střední škole Thomase Jeffersona - od nejlepšího stolu v jídelně až po nejlepší parkovací místo. Pátek 12. února by měl být jen další z řady dnů jejího perfektního života.Místo toho se ukáže, že je to den poslední…


Knížka ve mě vyvolala rozporuplné pocity - na jednu stranu mě její nápad a celkový děj opravdu dostal, nedokážu si představit, že bych já sama vymyslela něco takového - na stranu druhou jsem ze začátku knihu moc ráda neměla. Mohla za to celá první kapitola, ve které jsme se vlastně seznamovali s běžným Saminým životem.
Sam jako postavu jsem začala mít ráda až postupem příběhu, ovšem jejím kamarádkám, a vlastně ani jejímu klukovi jsem až do konce na chuť přijít nemohla. Elody, Lindsay a Ally byly prvotřídní mrchy, ačkoli v knize tak nebyly popsány ani jednou. Pro Sam to možná byly perfektní kamarádky, ale já jsem si nedokázala představit, že bych se s nimi mohla vůbec kdy bavit.
Potom Rob - Samin kluk. Sam o něm ze začátku mluví jako o klukovi snů a idolovi celé školy.
Ovšem když jsem se o něm dozvěděla všechno, co mi kniha nabídla, nedokázala jsem pochopit proč.
Podle popisu mi nepřipadal ani fyzicky přitažlivý, a podle chování, které často říkalo můžu-mít-každou jsem o něm přemýšlela spíš jako o idiotovi, než jako o klukovi kterým je posedlá celá dívčí část školy.

Ale teď k samotnému příběhu. Sam je má zkrátka dokonalý a bezstatostný život. Pátek 12.února, kdy celá škola slaví Valentýn , má být pro Sam dalším dnem jako vystřiženým z knihy o bezstarostné teenagerce. Dostane nějakou tu růži, uvidí se s Robem.
Ale to ještě netuší, že by zrovna tento den mohl být zároveň dnem posledním.
Po večírku, ze kterého se v pozdních hodinách všechny čtyři kamarádky vrací, se toho stává příliš mnoho najednou, a Samin dosavadní život se najednou rozplyne.
Víte, když jste náhle mrtví, a všichni okolo vás si dál žijí svůj dosavadní život, je těžké jim vysvětlit, že vy už mezi ně nepatříte.
Samin život byl v jednu chvíli utnut, a ona se ocitá v časové bublině. Vrací se stále do toho stejného dne, znovu a znovu. Až jednou si uvědomí, že to není jen tak pro nic za nic, a že by se možná mohla pokusit napravit všechny chyby, kterých se dopustila.

Kniha byla právě z tohoto důvodu rozdělená na sedm kapitol, z nichž každá představovala jeden Samin návrat do onoho dne. Právě proto, že se ten jeden den, jen s malými změnami, neustále opakoval, jsem se prvních pár kapitol trošku nudila - to mě však přešlo ve chvíli, kdy bylo na Sam jasně znát, jak jí celá tahle zkušenost mění. Z lehce nafoukané a naivní dívky se stává jiná, se smyslem pro spravedlnost a odhodláním napravit, co napáchala.

I sama autorka pojala celý příběh opravdu zvláštně, trochu i fylozoficky, což se mi líbilo.
Co mě ale opravdu dostalo, a rozesmutnilo, byl konec knihy. Nejsem si jistá, jestli jsem to čekala, nejspíš jsem byla připravená na obojí, ale i tak jsem z toho byla nějakou chvíli přešlá.

Koho tedy zajímá, jak celý příběh může dopadnout, a jak se bude odehrávat, můžu Chvíli před koncem jenom doporučit.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Paris Paris | Web | 27. srpna 2015 v 21:31 | Reagovat

Super recenzia (ak to tak môžem nazvať :D) Knížka ma zaujala rada by som si  ju celú prečítala :-D

2 Viola Viola | Web | 28. srpna 2015 v 11:38 | Reagovat

Já bych tomu recenze neříkala :-D Já to spíš píšu jako svoje pocity, které z knihy mám:)
Ale jinak moc děkuji za komentář:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
|Blog open: 15.8.2015|